OD IDEJE DO OSTVARENJA ...

Kada je 90-tih godina ipak stvorena mogućnost za preobrazbom školstva i stvaranjem neovisnih i alternativnih škola u općem obrazovanju ta mogućnost se otvorila i na području glazbenog obrazovanja.  No proces osamostaljivanja i registracije privatnih škola nije tekao bez teškoća. Glazbena škola «Mirković» osnovana je školske godine 1991 / 1992 kada je započeo s radom program pod nazivom Tečaj Mirković, jer tada Zakon o školstvu nije omogućavao osnivanje samostalne škole u privatnom vlasništvu, premda se u okviru tečaja programski izvodila nastava na nivou osnovne glazbene škole.

1993. stupio je na snagu Zakon o osnovnom obrazovanju, te je njegovim donošenjem Tečaj, temeljem rješenja Ministarstva prosvjete i športa od 27. rujna 1995, preimenovan u Osnovna glazbena škola «Mirković».  Nedugo kasnije osnovana je i Srednja glazbena škola «Mirković» s pravom javnost čime je zaokružena obrazovna piramida učenika glazbene škole.

Susretljivošću i razumijevanjem gradonačelnika i Poglavarstva Grada Opatije, školi je stavljen na raspolaganje prostor na adresi Štangerova 67, Opatija (Volosko) na kojoj škola i danas djeluje.

Škola je u prvoj godini svog djelovanja (1991/92) upisala  20 učenika. Interes za školu od tada pa do danas stalno je rastao. Uz matičnu Osnovnu školu sa sjedištem u Opatiji, osnovani su i područni odjeli škole. Pri osnivanju smo se vodili kriterijem da osnujemo školu upravo tamo gdje glazbena škola ne djeluje i gdje smo očekivali dovoljan broj polaznika. Područne škole uspješno djeluje u slijedećim mjestima:

Malinska (Otok Krk) i Novalja (Otok Pag)

Na osnivanje područnih škola utjecalo je među ostalim čimbenicima i to što u mnogim mjestima, daleko od velikih gradskih središta i na otocima, ne postoje glazbene škole te djeca nemaju mogućnost glazbenog obrazovanja. Dakako da i djeca koja žive na ovim područjima posjeduju glazbeni talent i interes prema glazbi, ali nisu u mogućnosti putovati i odlaziti u udaljene gradske glazbene škole.

Mnogi polaznici podružnica nastavili su glazbeno obrazovanje dalje u Srednjoj glazbenoj školi «Mirković» s pravom javnosti , a mnogi su do sada već i diplomirali razne visokoškolske glazbene ustanove .

Danas osnovno glazbeno obrazovanje, sviranje jednog instrumenta i glazbena pismenost u mnogim zemljama zapada postaje sve više dio općeg obrazovanja svakog čovjeka i dio njegove opće kulture.  Glazbeni odgoj i obrazovanje nije stoga samo usmjereno na buduće profesionalno opredjeljenje za bavljenje glazbom, već čini dio cjelovitog odgoja osobnosti svakog čovjeka usmjereno na razvoj njegovih umjetničkih sposobnosti, shvaćanja i stavova, mogućnost kreativnijeg i kvalitetnijeg života i provođenja slobodnog vremena.